Můžete se jmenovat Islam a kvůli islámu se dostat do kriminálu. To je případ Islama Beheryho (obr. níže), kterému momentálně hrozí rok za mřížemi. A to může hovořit o štěstí. Odsedět si mohl také pět let.
Jeho kauza navíc vyvolává pochybnosti o slučitelnosti i takzvaného umírněného islámu, přesněji režimu hlásícího se k umírněnému islámu, se skutečnou (nikoli pouze formální) demokracií a skutečnou svobodou, jak jí rozumíme v civilizovaných zemích Západu. Hovoříme o Egyptě.
Islam Behery je egyptský televizní moderátor a navíc člověk označovaný jako badatel – ve vztahu k islámskému náboženství a zejména jeho dědictví. Ruku v ruce s tím můžeme říci, že je stopupencem toho, co islámu tak zoufale chybí. Totiž náboženská reforma. Prezident Sisi dokonce hovoří o nutnosti „revoluce“ v islámu. Paradoxem ovšem je, že za jeho panování se člověk (Islam Behery) volající po něčem podobném dostal do soukolí tamní justice – a výsledkem není veřejná debata na dané téma, ale usilovný boj Beheryho právníka (Gamil Said) o to, aby jeho klient nebyl za své názory žalářován.
Behery nikterak nezpochybňuje svatý Korán, ale bylo mu dáno dospět k poznání, že některé jeho interpretace, jejichž autory jsou muslimští učenci z různých období historie, mohou být vnímány jako podpora extremismu. Takovéto výklady by měly být přehodnoceny, případně z muslimského učení vyřazeny. Na tom samozřejmě není nic, za co by měl putovat do vězení – ale příslušné autority v Egyptě to vidí jinak než prostý pozorovatel na Západě.